Czyszczenie przydomowych studni
Regularna regeneracja i czyszczenie oraz dezynfekcja przydomowych studni pozwalają usunąć część fizycznych zanieczyszczeń. W końcu na jakość wody wpływają nie tylko związki chemiczne czy bakterie oraz skład wody, ale również miejsce jej czerpania. Przeprowadzone badanie może wykazać, czy jest ona zdatna do picia. Samo czyszczenie i dezynfekcja tego nie gwarantują, ale ich okresowe zastosowanie pomoże w utrzymaniu jakości.
Pojawiające się w studniach zanieczyszczenia są zjawiskiem naturalnym, gdyż razem z wodą przedostaje się do nich gleba, która z upływem czasu zamienia się w warstwę mułu, będącego idealnym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów. Na ścianach osadza się warstwa błony zasiedlonej przez bakterie i gromadzącej szkodliwe związki, co negatywnie wpływa na jakość wody i obniża wydajność studni.
Na czym polega czyszczenie studni?
Czyszczenie studni warto powierzyć wyspecjalizowanym firmom. Oferują one kompleksowe usługi, począwszy od wypompowania wody, wybrania warstwy mułu i osadów do określonej głębokości, przez czyszczenie mechaniczne, np. ręczne szczotkowanie i chemiczne studni z cembrowiną, wykonanie podsypki ze specjalnego żwiru filtracyjnego, aż po jej dezynfekcję oraz instalację wody pitnej w budynku, a także wody studziennej po czyszczeniu zgodnie z zaleceniami Sanepidu.
Profesjonalne przeprowadzenie tej usługi jest zalecane wówczas, gdy woda ze studni staje się mętna, nabiera innego smaku lub wydziela nieprzyjemny zapach, a także, kiedy pozostawia nalot na naczyniach lub armaturze czy ślady na praniu, a także podrażnia skórę. Czyszczenie jest też niezbędne po zalaniu, powodzi lub długim okresie nieużywania.